Google – ukryte funkcje jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek

Google – ukryte funkcje jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek

Niemal każdy zna Google i korzysta z tej wyszukiwarki każdego dnia. Nie oznacza to, że wszyscy zdają sobie sprawę z jej pełnych możliwości. Poniżej znajdują się wskazówki o hasłach, które znacząco wpływają na jej użytkowanie (zarówno humorystyczne, jak i użyteczne)

Sekrety wyszukiwarki Google

Według statystyk udostępnianych przez Google, w Polsce z tej wyszukiwarki korzysta blisko 30 milionów osób. Jest to najwygodniejszy sposób na odnalezienie w Internecie użytecznych i potrzebnych informacji.

Mało osób wie, że przeglądarka Google oferuje kilka interesujących funkcji, które ukazują się po wpisaniu odpowiedniego hasła w polu tekstowym. Część z nich ma czysto humorystyczny aspekt, którego celem jest oderwanie użytkownika od problemów dnia codziennego. Inne kody pozwolą skuteczniej korzystać z wyszukiwarki i znacząco ułatwić sobie życie.

Do a barrell roll

Niby nic specjalnego, a potrafi wywołać uśmiech na twarzy użytkownika. Wpisanie powyższej frazy w wyszukiwarkę Google sprawi, że ekran przeglądarki obróci się dwukrotnie.

Askew

Zasada działa podobnie jak w powyższym przykładzie. Słowo „askew” z języka angielskiego oznacza „krzywy”. Po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarce ekran delikatnie się przekrzywi.

Pogoda

Teraz czas na bardziej użyteczne kody. Napisanie w wyszukiwarce frazy „Pogoda + miejscowość” (np. Pogoda Kraków) pozwoli uniknąć konieczności zaglądania do serwisów pogodowych. Na głównym ekranie przeglądarki pojawią się wszystkie niezbędne informacje dotyczące pogody na najbliższe dni we wskazanym regionie.

Przelicznik walut

Wyszukiwane zagadnienia coraz częściej dotyczą kursu danej waluty (ruble, dolary, funty czy kryptowaluty). Google postanowiło pomóc swoim użytkownikom, a wpisanie frazy „przelicznik walut” sprawi, że na szczycie listy wyników pojawi się narzędzie dające dostęp do aktualnych kursów ponad 100 walut z całego świata (razem z przelicznikami pomiędzy nimi).

Zestaw narzędzi

Bardziej okazjonalną, chociaż w dalszym ciągu użyteczną funkcją, jest zestaw narzędzi oferowanych przez wyszukiwarkę Google. Żeby wybrać jedno z nich, wystarczy wpisać dowolną z poniższych fraz:
– rzut monetą – standardowe losowanie pomiędzy orłem i reszką
– metronom – narzędzie przydatne dla muzyków, którzy chcą wybijać sobie odpowiedni rytm
– rzut kostką – pozwala wybrać rozmaite kostki do gry i rzucać nimi tak, jak analogowymi
– selektor kolorów – przydatne narzędzie, które pozwala wybrać dowolny kolor i poznać jego numer w wybranym trybie (HEX, RGB, CMYK, HSV i HSL)
– spinner – popularne zakręcenie kołem. Wskazówka zatrzymuje się na jednej z liczb od 1 do 10.
– tuner Google – idealne rozwiązanie dla gitarzystów. Teraz do dostrojenia gitary wystarczy mieć mikrofon!
– medytacja – wyjątkowo proste i pomysłowe narzędzie pozwalające popracować nad oddechem. Wystarczy brać wdech i wydech zgodnie z rytmem wskazywanym przez białe koło, które na przemian się kurczy i rozszerza.

Gry i zabawy dla zabicia czasu

Czasem każdy potrzebuje chwili wyciszenia lub nie ma wiele do zrobienia i chce w przyjemny sposób spędzić kilka minut. Tutaj również z pomocą przychodzi Google. Wystarczy wpisać jedną z poniższych fraz, aby cieszyć się popularnymi prostymi grami:
– saper – kultowa gra logiczna. Cyfry na ekranie wskazują ilość min znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Zadaniem gracza jest odkrycie całej mapy i poprawne zlokalizowanie min (pole wybiera się lewym przyciskiem myszy, a minę oznacza prawym)
– pasjans – popularna karcianka, w której zadaniem gracza jest usunięcie wszystkich kart z planszy. W tym celu należy ułożyć stosy od króla do asa. Karty można układać jedynie naprzemiennie (czerwone na czarne i czarne na czerwone). Pasujące karty (poczynając od asa), które są na wierzchu należy odkładać na osobny stos.
– kółko i krzyżyk – wygrywa gracz, który zdoła ustawić w planszy 3×3 trzy symbole w jednym rzędzie.
– pac-man – zadaniem gracza jest sterowanie wesołą buźką i zjadanie punktów na mapie. Trzeba przy tym unikać krążących po planszy duchów. Kontakt z nimi oznacza przegraną.

Dodatek do gier i narzędzi

Istnieją pewne nazwy i kody, które nie działają tak, jak powinny, a po ich wpisaniu nie pojawia się nic specjalnego. Na szczęście istnieje prosty sposób na obejście tego problemu. Wystarczy wpisać działającą funkcję, a następnie pod grą lub narzędziem nacisnąć strzałkę skierowaną w dół. Dzięki temu rozwinie się menu zawierające wszystkie dostępne w Google gry i narzędzia.

1 thoughts on “Google – ukryte funkcje jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek

  1. Z pogody w Google korzystam od dłuższego czasu, najszybsza metoda na sprawdzenie pogody.

Comments are closed.